Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji
w Dąbrowie Biskupiej
ul. Długa 48
88-133 Dąbrowa Biskupia
NIP 556-273-05-74
dyrektor - Ryszard Modrzejewski
tel: (0-52) 3512067
mail: goksirdabrowabiskupia@wp.pl
https://www.facebook.com/goksir.dabrowa.biskupia
BIP: https://goksirdabrowabiskupia.naszbip.pl/
Instytucją realizującą na terenie gminy zadania z zakresu kultury jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Biskupiej, mieszczący się przy ulicy Długiej 48. Ośrodek jest organizatorem m.in. wielu cyklicznych imprez, a całoroczny maraton kulturalny rozpoczyna się w drugą niedzielę stycznia. Jest nim finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (organizowany wspólnie z Zespołem Szkół im. Ziemi Kujawskiej w Dąbrowie Biskupiej). Podczas finału odbywa się zbiórka pieniędzy, organizowane są aukcje, koncerty, a całość wieńczy „światełko do nieba”. W tym samym miesiącu młodzież szkolna z terenu gminy wystawia jasełka w czasie odbywającego się „Gminnego Przeglądu Jasełek”. Natomiast w lutym, z okazji „Walentynek”, występują w Dąbrowie gwiazdy estrady, które w kameralnej atmosferze prezentują swój artystyczny dorobek. Gośćmi GOKSiRu byli między innymi kabareciarz Grzegorz Halama i aktor Krzysztof Respondek.
Sezon plenerowy imprez otwierają obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja połączone z Gminnym Dniem Strażaka. Czerwiec to czas festynów z okazji Dnia Dziecka i kulinarnego święta, jakim jest „Brokułowo – Cebulowy Festiwal Smaku”. W trakcie festiwalu odbywają się konkursy na najsmaczniejsze potrawy z „udziałem” wymienionych w nazwie festiwalu warzyw. Warto wspomnieć, iż gościem i jednocześnie przewodniczącym jury w roku 2013 był sam Jacek Kempa, mistrz świata w grillowaniu.
Lipiec to czas zawodów międzysołeckich, czyli „Sołtysiady”. Sołectwa rywalizują wówczas między sobą w różnych nietypowych, sportowo–zręcznościowych konkurencjach. Natomiast ostatnią imprezą wakacji jest Kujawskie Święto Plonów, czyli popularne dożynki. Rolnicy dziękują wtedy za plony, a podczas imprezy wybierany jest najładniejszy wieniec dożynkowy.
W listopadzie mają miejsce koncerty realizowane pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Wspominani są wówczas nieżyjący artyści scen zarówno polskich jak i światowych. W cyklu tym wystąpił między innymi - znany z programu „Jaka to melodia?” - Joachim Perlik oraz zwyciężczyni jednej z edycji „Szansy na sukces” - Agata Rożankowska.
Ponadto ośrodek kultury jest współorganizatorem rocznicowych obchodów ku czci gen. Władysława Sikorskiego i wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a także niektórych festynów sołeckich. W codziennej ofercie GOKSiR-u nie brakuje zajęć adresowanych zarówno do najmłodszych jak i najstarszych mieszkańców gminy. Wakacje i ferie zimowe to czas szczególnego natężenia zajęć i warsztatów, obejmujących takie dziedziny jak muzyka, plastyka, taniec, sztuka kulinarna itp. Poza tym GOKSiR jest organizatorem różnego rodzaju okolicznościowych przedstawień, pokazów, koncertów, recitali i spotkań. Jednym z gości ośrodka był mistrz olimpijski z Londynu, sztangista Adrian Zieliński.
W ramach Gminnego Ośrodka Kultury działa również Zespół Ludowy „Radojewiczanie” z Radojewic.
Na terenie gminy znajduje się także 14 świetlic wiejskich, które - w zależności od posiadanych przez Gminę środków finansowych - pełnią okresowo funkcje kulturalno-oświatowe. Wspomniane świetlice znajdują się w Wonorzu, Nowym Dworze, Ośniszczewie, Ośniszczewku, Pieraniu, Radojewicach, Chróstowie, Przybysławiu, Stanominie, Woli Stanomińskiej, Chlewiskach, Mleczkowie, Zagajewicach i w Konarach.