Informacja dla producentów rolnych - Susza 2018
W związku z wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – suszy w 2018 roku, Wójt Gminy Dąbrowa Biskupia zamierza w najbliższym czasie wystąpić do Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, z wnioskiem o powołanie komisji ds. szacowania zakresu i wysokości szkód, powstałych w gospodarstwach rolnych, na terenie Gminy Dąbrowa Biskupia.
Z uwagi na krótki termin przekazania informacji obrazującej zakres szkód z terenu gminy Dąbrowa Biskupia, Wojewodzie Kujawsko - Pomorskiemu, zgłoszenia szkód powstałych w gospodarstwach rolnych, na skutek niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – suszy w 2018 roku, można dokonać w Urzędzie Gminy Dąbrowa Biskupia, pok. nr 27, w godzinach od 7:30 do 15:30, w terminie do 28.06.2018 r.
Zgodnie z prowadzonym monitoringiem suszy przez IUNG Państwowy Instytut Badawczy w Puławach, na terenie Gminy Dobre szacowaniu podlegać mogą uprawy zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych oraz truskawek rosnących na I i II kategorii glebowej, (tj. na glebach klasy IVa, IVb, V i VI).
Szacowanie szkód powstałych w gospodarstwach rolnych przebiegać będzie na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2015 r., poz. 187 ze zm.) oraz w oparciu o „Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę” z dnia 29 maja 2018 r.
Na podstawie otrzymanych zgłoszeń, komisja do spraw szacowania zakresu i wysokości szkód powstałych w gospodarstwach rolnych, przeprowadzi lustrację upraw w poszczególnych gospodarstwach, w celu stwierdzenia faktycznego zakresu szkód.
W celu uproszczenia przebiegu zgłaszania szkód, producent rolny powinien przygotować i mieć przy sobie w momencie zgłaszania szkód, następujące dane:
- numer identyfikacyjny producenta rolnego (ARIMR),
- aktualny numer telefonu,
- powierzchnię poszczególnych upraw w gospodarstwie (odpowiadającą powierzchni upraw zgłaszanych z wnioskiem o dopłaty),
- powierzchnię całego gospodarstwa rolnego oraz powierzchnię gruntów zgłaszaną do ARIMR z wnioskiem o dopłaty,
- nazwę obrębu i numery działek ewidencyjnych, na których znajdują się uprawy,
- ilość (w tonach) wyprodukowanego mleka rocznie – średnia z 3 ostatnich lat oraz planowana produkcja w roku bieżącym, a także ilość posiadanych krów mlecznych (jeśli dotyczy),
- ilość (w sztukach) wyprodukowanego żywca wołowego i wieprzowego rocznie – średnia z 3 ostatnich lat oraz planowana produkcja w roku bieżącym (jeśli dotyczy),
- informacja o obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniu upraw, zwierząt, budynków i sprzętu oraz kwotę uzyskanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia w roku kalendarzowym 2018 (jeśli dotyczy).